Brain Awareness Week '21 - Ukrainian Society for Neuroscience

Brain Awareness Week '21

Всесвітній тиждень мозку в Україні 2021

Всесвітній тиждень мозку (Brain Awareness Week) започаткований благодійною організацією Dana Alliance і проводиться щороку у березні. Під час BAW організовуються найрізноманітніші події - презентації, майстер-класи, лекції, виставки, конкурси для публіки від самих юних слухачів до людей похилого віку.

В Україні Тиждень мозку започатковано у 2010 році. Щороку науковці, викладачі, аспіранти та студенти організовують науково-популярні лекції, кінодискусії, презентації та інші події. Цього року наша активність відбувається онлайн, і це прекрасно - адже дає змогу долучитися слухачам з усієї України.

Нейролекції

Весь тиждень 15-21 березня, 19:00
Реєстраційна форма
Подія в Фейсбук

Трансляція в ZOOM
Трансляція в YouTube
Telegram канал для спілкування

Ми підготували для жадібних до знань слухачів ряд цікавенних лекцій, які відбудуться онлайн. Починаємо сном і завершуємо щастям!

"Вхід" безкоштовний, але ми просимо зареєструватися. Початок усіх лекцій 19:00, орієнтовна тривалість 45 хвилин, далі відповіді на питання та обговорення. Якщо у вас є питання з теми, що мучили вас все життя - напишіть їх у реєстраційній формі.

Лови свій ритм!

Понеділок, 15 березня, 19:00

Ольга Маслова, к.б.н., співзасновниця Nobilitet, популяризаторка науки, ведуча радіопрограми "Наука як по маслу", співавторка книги "Коли я нарешті висплюсь?".

Говоритимемо про хронобіологію – науку про біологічні ритми та внутрішній годинник. Де він знаходиться у клітинах, яка роль мозку у регуляції біологічних ритмів людини та як на наше існування впливає світло (і його відсутність). Зв`язок: сітківка-гіпоталамус-епіфіз, визначення хронотипу та вплив порушень регуляції циркадних ритмів на здоров'я – про все це і багато іншого дізнаєтесь із лекції.

Когнітивний резерв

Вівторок, 16 березня, 19:00

Кравченко Вікторія, к.б.н., доцентка кафедри фізіології людини і тварин КНУ імені Тараса Шевченка

Лекція про те, як допомогти нашому мозку довше протистояти віковим порушенням. Що стоїть за терміном "когнітивний резерв", від чого  залежать пасивні та активні резерви мозку. Що виявив посмертний аналіз мозку стареньких черниць із Кентукі? Короткий огляд доказової бази факторів збільшення когнітивного резерву, що допоможе усвідомлено піклуватись про своє ментальне здоров'я вже тепер на радість собі та онукам в майбутньому.

Мозок та мікробіом

Середа, 17 березня, 19:00

Станіслав Кравчук, лікар-інтерн, викладач сексуальної освіти, науковий консультант theBODY school, учасник міжнародних професійних стажувань

У нашому тілі мешкають різні мікроорганізми, серед яких є друзі, вороги, загарбники та союзники. Разом вони звуться мікробіомом. Ці крихітки навчають наші імунні клітини, впливають на вагу тіла і навіть на психічне здоров’я та роботу мозку. З лекції ви дізнаєтеся, звідки ці мікроорганізми беруться, як вони впливають на роботу мозку та на наше здоров’я, а головне - як з ними жити у згоді.

Нейробіологія потреб

Четвер, 18 березня, 19:00

Василь Микитюк, докторант Інституту Макса Планка, Кельн, Німеччина

Людський мозок не еволюціонував для того, щоб робити нас щасливими. Більшість своєї еволюційної історії він займався виживанням і розмноженням. І хоча життя сучасної людини не обмежується лише цими "примітивними" функціями, вся наша діяльність повинна узгоджуватися із базовими потребами організму. Голод, спрага, бажання соціальної взаємодії, секс, агресія, материнська мотивація, пошук новизни - закладені еволюцією у вигляді клітинних мереж нашого мозку і ми, використовуючи дані сучасної нейронауки, привідкриємо вікно у цей незвіданий світ фундаментальних мотивацій.

Канабіноїди в медицині: стан та перспективи

П'ятниця, 19 березня, 19:00

Дмитро Ісаєв, к.б.н., ст.досл., провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України

Нас часто лякають, що канабіс - страшний наркотик. В Україні він зарегульований більше за героїн. Та це не зовсім науково обґрунтовано. З лекції ви дізнаєтеся, чому канабіноїди це лікарський препарат, за яких розладів їх можна використовувати та які перспективи цього напрямку, а також про сучасний стан легалізації канабісу в світі та Україні.

Загадки свідомості

Субота, 20 березня, 19:00

Андрій Чернінський, к.б.н., ст.досл., старший науковий співробітник Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України, Президент ГО “Ноосфера”

Свідомість, певно, найбільш загадковий феномен діяльності нашого мозку, адже це власне ми і є. Проте, подекуди ми називаємо цим словом зовсім різні фізіологічні процеси. Що ж таке свідомість? Де вона в мозку? Скільки її в мозку? Спробуємо розібратися.

Де живе щастя?

Неділя, 21 березня, 19:00

Нана Войтенко, д.б.н., проф., завідувачка відділу сенсорної сигналізації Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України

Чому ми відчуваємо себе щасливими? Яким чином виробляються “молекули щастя“ та які дії потрібно робити, аби почуватися щасливими?  Чи можна бути щасливим завжди? Знаючи, як працює наш мозок, ми можемо програмувати себе на щастя. І це не жарт, а відповідь науки. Що таке щастя з погляду науки — пояснить українська вчена, нейрофізіологиня Нана Войтенко.

Семінар "Нейронаука і школа"

Вівторок, 23 березня, 18:00
Google Meets
Попередня реєстрація
Подія в Фейсбук

Нейронауки - складна галузь знань. У нервовій системі чимало структур, а характер їхніх зв'язків та взаємодій подекуди дуже заплутаний. В курсі шкільної біології цей матеріал викладається досить рано - у 8 класі. А це пов'язане із неодмінним спрощенням відомостей у підручниках. Подекуди настільки, що зникає суть процесу. Крім того, шкільна нейробіологія містить чимало застарілих або помилкових відомостей, які "мандрують" з підручника у підручник.

Під час семінару спробуємо висвітлити такі проблемні місця у розмові із нейрофізіологом, кандидатом біологічним наук, старшим науковим співробітником Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця Андрієм Чернінським. Він є співавтором кількох навчальних посібників, у тому числі рекомендованих Міністерством освіти та науки підручників, автором посібника з біології людини, онлайн курсу з нейронаук для школярів та координатором Українського нейроконкурсу.

Цільовою аудиторією є шкільні вчителі та викладачі МАН. Реєстрація - https://forms.gle/nSWX3auYAXz8DFWf6

Курс Neuroscience Online

В рамках підготовки до Нейроконкурсу - Ukrainian Brain Bee науковці та викладачі започаткували перший в Україні та унікальний онлайн курс з нейронаук для школярів. Він охоплює теми будови нервової системи, функціонування нервових клітин і синапсів, обробки мозком сенсорної інформації та керування рухами, механізмів формування психічних явищ, а також нервових розладів, їх причин, діагностики та способів лікування. Курс розпочався у вересні 2020 року, а під час Тижня мозку добігатиме кінця. Викладачі та учні зберуться на онлайн зустріч, присвячену "випуску". Кращі учасники отримають сертифікати та сувеніри.

Цього року курс невдовзі завершиться, але ми плануємо проводити його щороку. Слідкуйте за анонсами на сайті Нейроконкурсу та на нашій фейсбук сторінці.

Український Нейроконкурс - Ukrainian Brain Bee

Це змагання серед школярів у галузі знань з нейронаук. Він є офіційним регіональним етапом Міжнародого конкурсу International Brain Bee Competition, заснованого доктором Норбертом Мислінським з Університету Меріленд (США). Метою змагання є зацікавлення молоді у вивченні принципів організації і роботи головного мозку, основ формування психіки людини, причин виникнення головних неврологічних хвороб та шляхів їхньої корекції.

Наразі конкурс проводиться більш ніж у 50 країнах, а національні переможці 30 з них щороку змагаються на міжнародному рівні. Український Нейроконкурс започатковано у 2012 році. Наразі триває реєстрація для участі у відбірковому Інтернет тесті, котрий відбудеться в останній день Нейротижня - 21 березня. Зацікавлені у нейронауці школярі мають шанс вийти у фінал, переможець якого представлятиме Україну на міжнародному змаганні, яке цього року відбудеться онлайн.

Учасники отримають сертифікати, переможці - дипломи та призи. Реєструйтеся! З нами весело.

Детальна інформація на офіційному сайті конкурсу.

Спонсори

Тиждень мозку не міг би повноцінно відбутися без фінансової, організаційної та партнерської підтримки:

 

NEWS

Розпочато збір членських внесків за 2023 рік

* * *

Школярі запрошуються до участі у Нейроконкурсі! Детальна Інформація на офіційному сайті. Переможець представлятиме Україну на міжнародному змаганні.

* * *

* * *

Find us on Facebook:

* * *